Since 2001

IIRI PEHMEKARVALINE NISUTERJER

FCI rühm 3, alarühm 1; KC terjerite rühm

Tõu ajalugu
Nisuterjeri päritolumaa on Iirimaa. Seal oli see keskmist kasvu, ilusa nisuvärvi pehme lainelise karvaga sõbralik koer tavaliseks talukoeraks. Ta karjatas lambaid ja veiseid, hävitas soovimatuid närilisi, käis jahil. Tollest ajast peale on nisuterjerid säilitanud oma peamised omadused – vastupidavuse, julguse, elurõõmu ja järjekindluse. Arvatakse, et nisuterjer on vanim neljast teadaolevast iiri terjeritõust. Vaatamata oma pikale ajaloole, leidis tõug tunnustuse alles 1937. aastal. Sellest ajast peale on nisuterjerid kogunud populaarsust kõikjal maailmas. Eriti levinud on nad Briti saartel, põhjamaades ja USA-s.

Tõu iseloomustus
Nisuterjer on julge, aktiivne, kompaktne ja tugev koer. Ta on kartmatu ja samas ka sõbralik. Väga hell oma pereliikmetega, väga tark ja ustav sõber. Tal on olemas valveinstinkt, kuid ta ei ole iial agressiivne. See on terjer, kellel on kuldse retriiveri iseloom. Ta sobib väga hästi sõbraks ja seltsiliseks igasse perre – lastega ja ilma. Nisuterjer ei vaheta oma karva sessoonselt, vanad karvad eemaldatakse kammimise teel. Karv nõuab omajagu hoolitsemist ja kammimist. Nisuterjeri karva pügatakse 2-4 korda aastas Tänu sellele omadusele on seda koera väga mugav pidada kodus – ei mingeid vedelevaid karvu kusagil. Tänu oma aktiivsusele, heale koolitatavusele ja keskmisele kasvule on see väga hea agilitikoer.

Tõu standard
Väljanägemiselt on nisuterjer keskmist kasvu (turjakõrgus 46-50 cm), tugev, kõrgejalgne terjer. Tõunimetuse on ta saanud tänu oma pehmele nisuvärvi karvale. Värvilt peab ta olema puhast nisuvärvi, kõik toonid heledast nisuvärvist punakaskuldseni on lubatud. Täiskasvanud koera karva peab olema vabalt lainetena langev pehme ja siidjas. Pea on pikk ja lame, kõrvade vahelt mitte liiga lai. Üleminek laubalt koonule selgelt eritstav. Ninapeegel on must. Lõuad on tugevad, lubatud on käärhambumus või otsehmbumus. Hambad on suured, õige asetusega. Silmad on tumedad, keskmise suurusega. Kõrvad on V-kujulised väikesed või keskmise suurusega, ettepoole suunatud, Kõrvadel on lubatud tumedam karv. Kael on keskmise pikkusega, tugev. Keha on kompaktne, tugeva selja ja sirge selja joonega. Saba on kõrge asetusega, püsti hoidev. Liikumine vaba ja kerge. Kaal on 18-20,5 kg, emastel veidi vähem. Turjakõrgus 46-50 cm, emstel veidi vähem. Eluiga 12-14 aastat.

HOOLDAMINE

Nisuterjereid võib karvatüübi järgi jagada kahte tüüpi: iiri ja ameerika tüüp. Karv on katsudes pehme ja siidine, kunagi ei ole see kare. Karva kvaliteet ja värv muutuvad koera kasvades ja ka elu jooksul korduvalt. Karv ei tohi olla tuhm ja pulstis.

Nisuterjereid pügatakse kääridega, seepärast on tähtis, et koera karva oleks pügamise ajal puhas ja korralikult läbi kammitud. Nisuterjeri karva tuleb hoida korras, kammides seda regulaarselt. Kammida on soovitav vähemalt kord nädalas. Mida sagedamini nisukat kammida, seda kaunim näeb välja tema karv. Nisukat pügatakse nii nagu alljärgnevalt skeemilt näha, soovitavalt kord kvartalis.

Trimmitud koeral on karv lühikeseks lõigatud kaelal, rinnal ja saba all. Lühikeseks pügatakse ka karv kõrvadel ning ääred tasandatakse kääridega. Eriti pikaks jäetakse vuntside ja tukk silmade kohal. Ülejäänud karv lõigatakse niivõrd, et saavutada nisuterjerile omane kuju. Saba karvad lõigatakse kääridega üsna lühikeseks. Alajoon tasandatakse kääridega, samuti käpad. Nisuterjerile on kutsikast peale vaja õpetada trimmimislaual seismist, siis on edaspidi hooldamine lihtsam.